- WINDOWS - Съвети за служебнит ви компютър.
Тук ще ви дадем някой съвети за безпроблемна работа със служебният ви компютър.
На този компютър водите служебната си кореспонденция, банкирате, съхранявате чувствителна служебна информация. За това ви съветваме да отделите компютър на който работите и да не го използвате за други дейности освен само и единствено за работа. Не се изкушавайте да дадете на детето си да си играе на него, само за да ви остави намира. Децата не осъзнават риска и могат да отворят сайтове с безплатни игри или да инсталират такива с кракове, хакове и т.н. които могат да изложат данните ви на опасност. В практиката си сме виждали как изчезва 10 годишна счетоводна информация след игра на внучето или детето. Свалянето на филми чрез торенти също може да ви донесе неприятни изненади. Изобщо определете този компютър само за работа и не се изкушавайте да се забавлявате на него. С някой от последните изменения на законите и наредбите за касовите апарати, са предвидени огромни наказания за загубена или унищожена информация за продажбите (как ви звучи 200 лв. за всеки загубен ден информация)
Ако ползвате стационарен компютър, помислете за UPS захранващо устройство. Когато работите с големи бази данни прекъсването на тока може да повреди непоправимо, както самия компютър така и информацията, която се съхранява на него. UPS устройството има акумулатори и стабилизира захранването на компютъра ви, освен това ви позволява ако спре тока да затворите програмите си без да се повредят данните им и да направите Shut Down на компютъра за да не се повреди и Windows.
С този компютър изкарвате доходите си и не икономисвайте от сигурността му. Използвайте само легален лицензиран софтуер на него. Българинът все още смята че софтуера трябва да е безплатен, защото се пише от някакви зубъри, които работят за удоволствие и нямат никакви разходи, а и семействата им нямат никакви потребности. Истината е че безплатен обяд няма. Такъв е и модела на 'безплатните' социални мрежи, които са едни от най богатите компании в света. - Когато ти предлагат нещо безплатно - всъщност ти си стоката, която ще бъде продавана т.е. ще печелят като продават теб самия. Безплатните програмки, често идват с 'екстри', които компрометират сигурността на вашият компютър и информация. (Казват че дори сиренцето в капана за мишки има цена). Вие самите колко стоки или услуги подарявате безплатно (най вероятно николко), защо тогава очаквате, че някой ей така ще раздава няколко годишния си труд безплатно и ще седи в офиса в очакване ако имате проблем да ви го поправи съвсем безплатно. Ако се отнасяте сериозно към собствената си работата, срещу неголяма годишна сума, можете да вземете лицензирана, добра антивирусна програма. (АВАСТ и АВГ не са от фаворитите ни). По някога сме склонни да дадем над 100 лв за нова игра на детето, която то ще играе един месец, но не ни се дават 50 лв за годишен абонамент за софтуер който ни помага самите ние да изкарваме пари, и който ще защити трудът ни за цяла година.
Правете редовно архиви на информацията си на външен носител - флашка, външен хард диск, или облак. Колко често? - Преценете сами колко дни работа сте готови да загубите
Не регистрирайте служебния си имейл на ляво и надясно, ако не искате да се задръстите със спамове и ‚изгодни‘ оферти, от които да не можете да видите важните служебни съобщения. За безбройните регистрации за 'безплатни' балагинки си регистрирайте ‚измислен‘ имейл адрес и използвайте само него за регистрации по знайни и незнайни сайтове.
Не използвайте за служебен имейл безплатен имейл доставчик. 'Безплатните' имейл доставчици прикачат към имейлите които пращате реклами за да се издържат. И едва ли искате писмото което изпращате с оферта към ваш клиент да завършва с реклама на ваш конкурент отдолу в писмото.
Изобщо не отваряйте прикачени по имейл файлове от непознати за вас хора или фирми които ви казват колко важен документ са ви изпратили в прикачения архив. Не отваряйте съмнителни файлове които получавате неочаквано от ваш познат. По добре позвънете и попитайте за да сте сигурни че наистина файлът е изпратен от тях преди да го отворите. Дори да имате антивирусна програма, ако вирусът е съвсем нов, антивирусната програма може да не го разпознава преди да се е обновила. Ако все пак ви е любопитно оставете файла без да го отваряте за един ден, на следващия ден антивурусната ви програма има по голям шанс да го сканира правилно.
Никога не се логвайте в банкирането или в друг ваш акаунт от линк в имейл, който сте получили, дори визуално имейла да прилича на официалния сайт на услугата. Ако в имейл ви предупреждават че трябва да потвърдите акаунта си от приложен линк, най вероятно става дума за измама. Ако имате такива съмнения отворете официалния сайт на услугата директно в браузъра, без да използвате или да преписвате линкове от имейла.
Тук не ви казваме да махнете интернета от този компютър - това е глупаво и не практично. Не всички вируси идват от интернет. Има вируси които могат да заразят компютъра ви само докато погледнете какво има на някоя флашка. (Става за един миг включвате - виждате че е празна и изключвате и вече компютъра ви вече е заразен)
Ако използвате електронен подпис никога не го оставяйте постоянно включен в компютъра ви, след като сте приключили работа с него го извадете.
Както поддържате добра лична хигиена, за да не се заразите с някой КОРОНА вирус, така трябва да спазвате и хигиена на работния си компютър, защото последиците могат да ви струват много пари - много повече от това което сте спестили с 'безплатни' лицензи и абонаменти.